Znak  

Basenji

Země původu : AFRIKA

   Podle FCI je plemeno Basenji zařazeno do skupiny 5 - špicové a přírodní plemena.

   Jméno BASENJI je odvozeno z jazyka Bantu, basenji znamená "zrozený v buši". Toto plemeno je také někdy nazýváno "konžský pes".

   Basenji je velmi pozoruhodný pes. Neštěká, vydává různé zvuky, které mnohdy připomínají jódlování.Je velice čistotný, temperamentní,veselý a hravý, svéhlavý a dominantní pes. Je-li chován ve společnosti více psů, je třeba počítat i s občasnou šarvátkou, kdy se dominantní jedinci snaží prosadit své vůdcovství vesmečce. K lidem jsou však většinou přátelští.


   V Africe se Basenji používá především jako slídič, ale i jako pes hlídací.

   V naší republice je stále dost vzácný. Jeho obliba pro milý vzhled , malou velikost a především " neštěkavost " stoupá. Jeho srst je krátká, hladká a proto i snadná na údržbu. Nejčastější zbarvení srsti bývá červenobílé. Další zbarvení bývá : černé, tříslové, černobílé, žíhané, nebo také tříbarevné ( černo - bílo - červené ). Nohy, hruď a ocas mají být bílé. Typickým znakem pro BASENJI jsou vrásky na čele,které jsou výrazné především při vztyčených uších.

Velikost ( ideální výška ) Hmotnost psi - 43 cm psi - 11 kg feny - 40 cm feny - 9 kg

Historie
   Předkové plemene BASENJI byli známí pravděpodobně již ve starém Egyptě, neboť v hrobech faraónů byly nalezeny vyřezávané sošky psů, připomínajících BASENJI a vedle maleb tzv.faraónských chrtů jsou zobrazeni psi, kteří se rovněž dnešnímu BASENJI velmi podobají.